Już mamy ROK SZKOLNY 2010/2011

Oto nasi uczniowie i ich wychowawcy:

KLASA I i wychowawca mgr Mirosława Oleaczek

KLASA II i wychowawca: mgr Dorota Kula

KLASA III i wychowawca: mgr Barbara Kucharczyk

Pierwszy dzień wiosny.

Pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy bardzo hucznie. Najpierw odbył się konkurs plastyczny pod hasłem “Zdrowo odżywiam się na wiosnę”. Zrobione przez nas plakaty powiesiliśmy na korytarzu szkolnym.
Następnie oddaliśmy się rozkoszom kulinarnym i w myśl hasła “Wiosenne smaki” programu “5 porcji w szkole” robiliśmy owocowo-warzywne potrawy. Wyszły nam z tego wspaniałe sałatki, smaczne, wiosenne kanapki oraz owocowe i warzywne szaszłyki. Wszystko pysznie i zdrowo smakowało.
Po tym wszystkim był czas na troszkę wiedzy o zwiastunach wiosny i zdrowym odżywianiu. Braliśmy, więc udział w apelu i oglądaliśmy zmagania uczniów klas starszych w “Familiadzie”. Nadszedł także czas na Marzannę – słomianą pannę, którą uroczyście spaliliśmy na boisku szkolnym. Potem z radością przywitaliśmy gaik zielony i w korowodzie wprowadziliśmy go do szkoły. Po wszystkich uroczystościach odbyły się konkursy i zawody sportowe na sali gimnastycznej. Mamy nadzieję, że wiosna widziała naszą radość z jej przyjścia i już nas teraz nie opuści.

Najlepsze wyniki  w nauce za semestr I w roku szkolnym 2010/2011  uzyskali:

KLASA I

Malwina Bajek, Dominika Gnielinska, Laura Kaczor, Szymon Lis,  Oliwia Urbansky

KLASA II

Dominik Burgfeld, Zofia Czerwińska, Dominik Holeczek, Julia Karska, Patryk Kasperek, Tobiasz Kowaś, Michał Ogórek, Emilia Sokołowska, Michaela Stopa, Krzysztof Wałach, Vanessa Wypchol

KLASA III

Paulina Fiedura, Piotr Klimanek, Magdalena Kozubska, Aleksander Kula, Grzegorz Nowak, Tymoteusz Pawłowski,  Marta Pietrasz

„5 porcji warzyw, owoców lub soku”

Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla klas I–III szkół podstawowych „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.Program jest kolejną już inicjatywą podjętą przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), której cel stanowi kształtowanie od najmłodszych lat świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. W naszej szkole opiekunem programu i nauczycielem prowadzącym jest p. Dorota Kula. A oto plakat tej akcji, który wisi również na drzwiach wejściowych naszej szkoły.

Co daje nam ten program?

Chcemy przedstawić dzieciom z klas I–III oraz ich rodzicom korzyści wynikające ze spożywania owoców, warzyw i soków. Zamierzamy pokazać, że są one niezbędne w codziennej diecie oraz stanowią naturalne źródło cennych witamin i składników mineralnych, tak bardzo potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

To już zrobiliśmy:

10.11.2010 została przeprowadzona ankieta, której zadaniem było zbadanie wiedzy uczniów klas I-III na temat spożywania warzyw, owoców, soków oraz zdrowego odżywiania się.

Dzieci otrzymały atrakcyjnie wydane książeczki z ćwiczeniami do pracy na lekcji i w domu. Następnie p. Dorota Kula przeprowadziła pierwszą z czterech lekcji, w której uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat owoców, warzyw i soków oraz ich znaczenia w diecie człowieka. Dzieci dowiedziały się, że warzywa i owoce można podzielić na 5 grup według kolorów: czerwone, pomarańczowe, fioletowe, zielone i białe. Poznały również,  jakie właściwości mają warzywa i owoce w danym kolorze.

31.01.2011 odbyła się kolejna lekcja. Tematem była : “Zdrowa zima”. Uczniowie, nie tylko doskonalili swoją sprawność fizyczną, ale również utrwalali i poszerzali swoją wiedzę o warzywach i owocach i produktach z nich wytwarzanych.

25.03.2011 odbyliśmy zajęcia pt. : “Wiosenne smaki”, podczas których poznawaliśmy sezonowe warzywa i robiliśmy z nich sałatki, kanapki, warzywne i owocowe szaszłyki. Tworzyliśmy także przepisy na różne pyszne desery i sałatki. Uczyliśmy się o segregacji odpadów.

27.04.2011 odbyły się ostatnie już zajęcia z programu: „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Tym razem tematem był: “Rodzinny piknik”. Rozmawialiśmy na temat owoców i warzyw w sezonie letnim, a także planowaliśmy piknik dla naszych rodzin. Przypomnieliśmy sobie wszystkie wiadomości zdobyte podczas programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Zrobiliśmy również zaproszenia dla całej rodziny na nasz owocowo – warzywny piknik.

Na koniec P. Dorota Kula przeprowadziła końcowe badanie wiedzy zdobytej podczas całego programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.

CO SIĘ DZIAŁO?

WYCIECZKI

26.01.2010 pojechaliśmy do Gliwic do teatru muzycznego. Oglądaliśmy piękne przedstawienie muzyczne pt. “Pinokio”. Byliśmy pod wrażeniem gry aktorów oraz dobranych utworów muzycznych i piosenek. Wszystko to upiększała jeszcze gra świateł, która sprawiała, że czuliśmy jakbyśmy byli w tej bajce. Wszystkim się bardzo podobało.

13.01.2010 byliśmy na wycieczce w Katowicach. W kinie “Imax” oglądaliśmy film 3D pt.: “Pod taflą oceanu”. Potem graliśmy w kręgle i fajnie się przy tym bawiliśmy. Wycieczka się udała. Wróciliśmy z głowami pełnymi wrażeń.

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet był bardzo uroczysty. Chłopcy postarali się, by dziewczynkom było miło. Przygotowali dla nich laurki, drobne upominki. Sami ubrali i przystroili stoły, które uginały się od słodyczy. Oczywiście tu pomogli trochę rodzice, którzy, jak zwykle, sprawili, by nasze brzuszki były pełne, a buzie uśmiechnięte. Dziękujemy im za to. 🙂


ZABAWA KARNAWAŁOWA

11.02.2011 odbyła się zabawa karnawałowa. Wszyscy mieli świetne stroje i przebrania. Było  bardzo kolorowo i wesoło. W przerwach między tańcamiodbyły się różne zabawy i konkursy. Oczywiście nie zabrakło też różnych łakoci i słodyczy. Na koniec imprezki wszyscy z żalem się żegnali, bo przecież następna zabawa dopiero za rok.

Wigilia w naszej szkole

22 grudnia 2010, jak każdego roku, odbyła się uroczystość z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Najpierw Dyrektor szkoły Ilona Wochnik-Kukawska przywitała wszystkich obecnych i złożyła świąteczne życzenia. Następnie klasa I gimnazjum oraz IV szkoły podstawowej przedstawiły występ, przygotowany pod kierownictwem Pani Mirosławy Oleaczek, pt. “Boże Narodzenie jest zawsze wtedy, gdy w sercu człowieka rodzi się miłość”. Po przedstawieniu wszystkie klasy obchodziły własną wigilię klasową, składały sobie życzenia świąteczne i spożywały potrawy wigilijne przygotowane przez rodziców.

Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości.

Dzień Chłopaka

30.09.2010 obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców wiele niespodzianek oraz słodki poczęstunek. Były też pląsy i zabawy przy muzyce. Wszyscy świetnie się bawili. Rodzicom dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tego dnia.

To już historia.

ROK SZKOLNY 2008/2009

Przedstawiam klasy nauczania zintegrowanego i ich wychowawców:

Nasza tegoroczna klasa I i wychowawca: mgr Barbara Kucharczyk

Nasza tegoroczna klasa I

Klasa II i wychowawca: mgr Mirosława Oleaczek

Klasa II

Klasa III i wychowawca: mgr Dorota Kula

Klasa III

Najlepsze wyniki  w nauce w roku szkolnym 2008/2009  uzyskali:

KLASA I

 • Fiedura Paulina
 • Grabarski Bartosz
 • Klimanek Piotr
 • Kozubska Magdalena
 • Kula Aleksander
 • Nowak Grzegorz
 • Pawłowski Tymoteusz
 • Pietrasz Marta

KLASA II

 • Burgfeld Sonia
 • Kamiński Dominik
 • Kansy Dominika
 • Przybyła Julia
 • Pyszczek Michał
 • Rygiel Karolina

KLASA III

 • Antoniak Daniel
 • Gediga Justyna
 • Haręzga Kacper
 • Horwat Sebastian
 • Kajewska Agata
 • Kansy Daniel
 • Lis Tomasz
 • Szarmach Katarzyna
 • Tarnawska Julia
 • Wramba Dawid

Nazwiska dzieci ułożone są w porządku alfabetycznym i ich kolejność nie jest związana z zajmowanym miejscem w klasie.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH I POGODNYCH WAKACJI 🙂

18.06.2009 klasa III miała pożegnalne ognisko. Było bardzo wesoło, bo Pani Dorota Kula przygotowała wiele atrakcji i zabaw. Był też oczywiście smaczny poczęstunek (kiełbaski, ciasta, sałatki), który zorganizowali rodzice. Cała klasa musiała przejść “egzamin dojrzałości” do klasy IV, podczas którego wszyscy zostali ogoleni i umyci. Musieli udowodnić również, że nie straszna im żadna potrawa i napój, znany pod nazwą “mleko”. Potem egzamin teoretyczny, czyli rozwiązywanie zagadek. Następnie wiedza o społeczeństwie, sprawdzian umiejętności artystycznych i muzycznych.Trzeba było również wykazać się sprawnością fizyczną i sprytem. Na koniec pożegnaliśmy wszyscy naszą Panią, której łzy kręciły się w oczach. Przez te 3 lata zżyliśmy się przecież. Co prawda nie żegnamy się na zawsze, bo spotkamy się przecież w IV klasie, ale to już zupełnie inna bajka…

———————————————————————————————————————————

17.06.2009 zakończyliśmy cykl szkoleń pod hasłem “Ratujemy i uczymy ratować”. Podczas ostatnich zajęć przypomnieliśmy sobie wszystkie zdobyte wiadomości i umiejętności. Oglądaliśmy również film animowany, w którym Doktor Kręciołek przypomniał nam kolejne czynności, jakie należy wykonać podczas udzielania pierwszej pomocy. Wszystkim było smutno, że już skończyło się szkolenie, ale to nic, bo w przyszłym roku planujemy znowu cykl takich zajęć. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!  🙂

——————————————————————————————————————————————–

W dniach 01.06.2009 – 07.06.2009 dzieci z klas I-III spędzały czas na „ zielonej szkole” w Toporzysku w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym “Bór” http://wczasy.toporzysko.pl/ .

Pomimo niezbyt ładnej pogody, wszyscy tam wyśmienicie się bawili. Jedną z wielu atrakcji była nauka jazdy konnej. Nauczyliśmy się nie tylko jeździć, ale także czyścić i siodłać konie. Konie to bardzo wdzięczne i mądre zwierzęta. Nawet Ci, którzy się ich bali, pokonali swój strach i dzielnie radzili sobie z jazdą konną. Oprócz jeździectwa mieliśmy też inne atrakcje. Robiliśmy kwiaty z bibuły, byliśmy na basenie w Suchej Beskidzkiej, bawiliśmy się na dyskotekach oraz uczestniczyliśmy w różnych konkursach, zabawach i wycieczkach górskich.

————-

27.05.2009 spotkaliśmy się ponownie na szkoleniu związanym z programem “Ratujemy i uczymy ratować”. Tym razem uczyliśmy się wykonywać wdechy i uciski ratunkowe. Okazało się, że to wcale nie takie proste. Trzeba się nieźle natrudzić, by zrobić to prawidlowo, ale, pod okiem naszych pań instruktorek, daliśmy radę. Przypomnieliśmy sobie także wiadomości z poprzednich zajęć. Następnym razem czeka nas powtórzenie i utrwalenie tego, co się do tej pory nauczyliśmy.

—————————————————————————————————————————————————————————
30.04.2009 obchodziliśmy Dzień Ziemi. Przypomnieliśmy sobie cele i znaczenie obchodów tego dnia. Uczniowie wszystkich klas wykonali stroje z materiałów wtórnych, a następnie prezentowali je, podczas “Pokazu mody  strojów ekologicznych”. Wszystkie stroje były bardzo interesujące, ciekawie zaprojektowane i prezentowane w bardzo oryginalny sposób. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o ochronie środowiska oraz rozdzielono i posadzono sadzonki młodych drzewek. To był bardzo przyjemny i wesoły dzień w naszej szkole 🙂
———————————————————————————————————————————————————————-
24.04.2009 znów spotkaliśmy się na szkoleniu w ramach akcji ” Ratujemy i uczymy ratować”. Tym razem przypomnieliśmy sobie wszystkie wiadomości i umiejętności, jakie do tej pory udało nam się opanować :
– podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa naszego i poszkodowanego,
– kolejność czynności w oparciu o tzw. ” łańcuch przeżycia”,
– ćwiczyliśmy kolejne etapy powiadamiania służb medycznych: wybieranie prawidłowego numeru telefonu, przedstawienie się oraz podanie niezbędnych informacji.
Dowiedzieliśmy się również, jak sprawdzić, czy poszkodowany oddycha? Poznaliśmy pozycję tzw. boczną bezpieczną. Ćwiczyliśmy ułożenie poszkodowanego w tej pozycji.
Do zobaczenia na następnych zajęciach 🙂
********************************************************************************************************************
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – na wesoło  😉
21 marca, jak co roku, przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku obchodziliśmy go nieco inaczej niż zwykle. W trosce o ochronę środowiska, zamiast tradycji palenia Marzanny, zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne, w których wzięły udział klasy I-III. Dzieci wykonały postać Pani wiosny różnymi technikami plastycznymi, z wykorzystaniem wielu materiałów i pomocy. Starsze klasy zrobiły sałatki i kanapki wiosenne, promując w ten sposób zdrowe odżywianie. Wszystkim przyświecało hasło: ” Wychowanie ku wartościom”. Potem odbył się konkurs “Mini Playback Show”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-VI, którzy się świetnie przygotowali i przepięknie prezentowali utwory wielu zespołów oraz wykonawców zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Wszystkim było bardzo wesoło.
**********************************************************************************************************************
10.03.2009, w szkole w Starym Koźlu, odbył się konkurs ortograficzny na szczeblu gminnym. W konkursie wzięło udział 2 uczniów z klasy III, których, w tym roku szkolnym, przygotowała p. Dorota Kula. Jeden z nich – Sebastian Horwat – zajął III miejsce. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia  w dalszej nauce.

******************************************************************************************************

26.02.2009 byliśmy na wycieczce w kinie Imax. Oglądaliśmy film pt.: ” Dinozaury 3D”. Potem uczyliśmy się grać w kręgle pod wprawnym okiem pani instruktorki. Okazuje się, że kule do kręgli nie są takie lekkie, a gra jest ciekawa, ale niezbyt łatwa.

*******************************************************************************************************

06.02.2009 odbyła się zabawa karnawałowa. Klasy I-III bawiły się w budynku szkolnym do godziny 11:30. Wszyscy przebrani byli w piękne i ciekawe stroje karnawałowe. Tańcom i zabawie nie było końca. W klasach poczęstunek znikał w szybkim tempie. Humory wszystkim dopisywały i dzięki temu bawiliśmy się wspaniale 🙂
************************************************************************************************************************
05.02.2009 odbyło się spotkanie przyszłorocznych pierwszaków oraz ich rodziców z uczniami i nauczycielami naszej szkoły. Przybyła liczna grupa dzieci, które oglądały dwa przedstawienia (w języku polskim i w języku niemieckim)  w wykonaniu uczniów klasy II DSP. Rodzice mogli poznać nauczycieli i porozmawiać na temat systemu nauczania naszej szkoły. Dzieci mogły się poznać wzajemnie i pobawić ze sobą podczas zorganizowanych zabaw dydaktycznych. Na koniec wszyscy wspólnie zwiedzali szkołę i oglądali sale lekcyjne.
************************************************************************************************************************
16.01.2009 odbyło się kolejne szkolenie z cyklu: ” Ratujemy i uczymy ratować”. Przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa naszego i poszkodowanego, a także  kolejność czynności w oparciu o tzw. ” łańcuch przeżycia”. Mówiliśmy o tym, że bardzo ważne jest pierwsze ogniwo łańcucha, a więc wezwanie pomocy. Każdy dostał tekturowy telefon, na którym ćwiczyliśmy kolejne etapy : wybieranie prawidłowego numeru telefonu, przdstawienie się oraz podanie niezbędnych informacji. Okazało się, że, wbrew pozorom,  to wcale nie jest takie łatwe… Cieszymy się jednak, że dzięki tym szkoleniom będziemy wiedzieć, co robić, gdy ktoś z nas znajdzie się w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajcie: I Wy możecie pomóc!
***********************************************************************************************************************
19.12.2008 zorganizowaliśmy dzień świąteczny w związku ze zbliżjącymi się Świętami Bożego Narodzenia. Na początku Pani Dyrektor Ilona Wochnik-Kukawska wprowadziła nas w uroczysty nastrój składając wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i personelowi szkoły serdeczne życzenia świąteczne. Następnie wszyscy oglądaliśmy przedstawienie pt. ” Opowieść Wigilijna “, które przygotowała klasa III pod kierownictwem Pani Doroty Kuli. Występ uświetnił swoimi śpiewami kolędowymi nasz szkolny chór “Solaris” pod przewodnictwem Pani Kariny Garbas. Po przedstawieniu wszyscy udali się do klas, gdzie wspólnie świętowaliśmy : dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia, jedliśmy potrawy wigilijne (wcześniej przygotowane przez rodziców), obdarowaliśmy się prezentami i wspólnie przy choince śpiewaliśmy kolędy. Wszyscy byli zadowoleni, uśmiechnięci i mili dla siebie. Takie dni, jak ten, to jedne z najprzyjemniejszych w szkole. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację tego dnia.

******************************************************************************************************

Ostatnio rozpoczęliśmy cykl szkoleń w ramach programu : “Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwsze zajęcia odbyły się dn. 21.11.2008. Oglądaliśmy film instruktarzowy, którego celem było wprowadzenie w temat i uświadomienie dzieciom, że w sytuacji zagrożenia życia, one też mogą pomóc. Dzieci zapoznały się również z elementami tzw. ” łańcucha przeżycia” oraz z podstawowymi zasadami zachowania bezpieczeństwa podczas ich działań. Na koniec każde dziecko dostało książeczkę, z którą będziemy pracować podczas następnych zajęć. Pamiętajcie: I Wy możecie pomóc!
************************************************************************************************************************

Andrzejki odbyły się dnia 28.11.2008 (piątek) na 4,5 i 6 lekcji. Wszyscy się dobrze zorganizowali tzn. przygotowli poczęstunek oraz ciekawe wróżby. Wsród wielu wróżb można było znaleźć coś ciekawego dla siebie. Niektórzy, ku swojemu zdziwieniu, zostaną w przyszłości zupełnie kimś innym niż zamierzali, ale cóż, takie już są te nasze Andrzejki – pełne tajemnic i niespodzianek. Wszyscy dobrze się bawili pośród pląsów i różnych tańców.

13.11.2008 odbyło się tzw. Ślubowanie klasy I. Był to bardzo uroczysty dzień dla naszych pierwszaków. Na uroczystości byli obecni: Wójt Gminy Bierawa, Dyrekcja ZSD wraz z Gronem Pedagogicznym, rodzice uczniów klasy I oraz wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zaprosiliśmy również przedszkolaków z terenu gminy, którzy też zaszczycili nas swoją obecnością.                                                                                                    Podczas uroczystości przemawiali: Wójt Gminy p. Ryszard Gołębowski, Pani Dyrektor Ilona Wochnik-Kukawska. Program artystyczny przygotowała p. Barbara Kucharczyk – wychowawczyni klasy I – we współpracy z p. Violettą Klimanek. Po części artystycznej najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaprzysiężeni i pasowani na ucznia Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej w Solarni. Następnie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Przedszkolaki też przygotowały dla naszych pierwszaków różne podarki i prezenty. Po części oficjalnej wszyscy poszli na przygotowany wcześniej poczęstunek.

Życzymy Wam wielu sukcesów i uśmiechów kochane pierwszaki.

12.11.2008 (środa) byliśmy na wycieczce w Rybniku. Świetnie bawiliśmy się w ” Figloraju “, korzystając z różnych atrakcji np.: basenu z kolorowymi piłeczkami, dmuchanego zamku, czy przeróżnych zjeżdżalni. Radosnym szaleństwom nie było końca…

Wszystkim nauczycielom, personelowi szkoły oraz Wam, drodzy uczniowie, najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 🙂

 

Wszystkim chłopcom z okazji Dnia Chłopaka najlepsze życzenia składają koleżanki i wychowawczynie.  Wszystkiego dobrego Chłopcy. 🙂

ROK SZKOLNY 2007/2008

KL.I wychowawca: mgr Mirosława Oleaczek

Kl.II wychowawca: mgr Dorota Kula

Kl.III wychowawca: mgr Barbara Kucharczyk

ZIELONA SZKOŁA – GŁAZ

W dniach 13.06-18.06.2008 byliśmy na ” Zielonej Szkole” w Głazie. Głaz to taka mała miejscowość blisko Wieruszowa. Budynek znajdował się na skraju lasu, więc oddychaliśmy świeżym, leśnym powietrzem. Mieszkaliśmy w kilkuosobowych pokojach.

Mieliśmy fachową opiekę pedagogiczną i medyczną oraz smaczne posiłki. Pod czujnym okiem naszych Pań zawsze czuliśmy się bezpiecznie.

Nasze panie zawsze miały na nas oko

Nigdy się nie nudziliśmy, bo zawsze działo się coś ciekawego.

Jeździliśmy na różne wycieczki np.: do Kalisza, Gołuchowa, Ożarowa, Wielunia.

—————————————————————————–

Wczoraj był 1 kwietnia-prima aprilis. W szkole to był dzień pełen żartów i  różnych śmiesznych zdarzeń.

Do szkoły wszyscy przyszliśmy przebrani w przeróżne, dziwaczne stroje. Nawet nasze panie przebrały się za uczennice. Pierwszą lekcję prowadziły dziewczyny z II klasy gimnazjum. Rozwiązywaliśmy różne rebusy, zagadki i plątaninki wyrazowe. Potem, odbywały się wesołe zajęcia w klasach, pełne zabaw dydaktycznych. Braliśmy również udział w paradzie śmiesznych strojów. Każdy z nas zaprezentował swoje przebranie i krótki taniec na scenie. Na  koniec poszliśmy na strzelnicę i zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla.  Ale było wesoło…

14.03.2008 klasa II wystąpiła, podczas uroczystego apelu, w przedstawieniu noszącym tytuł: ” Wielkanocne zwyczaje”. Uczniowie opowiadali o tradycjach ludowych związanych z obchodami Wielkanocy, recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Całość imprezy wspomagał  swym wystąpieniem nasz szkolny chór. Apel został przygotowany pod wprawnym okiem p. Doroty Kuli i przy akompaniamencie p. Kariny Garbas.

Dnia 13.03.2008 byliśmy w Bojkowie . Celem wycieczki były zajęcia dydaktyczne związane z tradycją obchodów Świąt Wielkanocnych. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się dużo na temat różnych zwyczajów ludowych dotyczących okresu Wielkiego Postu. Zapoznaliśmy się z dawnymi obrzędami związanymi z Niedzielą Palmową,Wielkim Piątkiem i Sobotą. Dowiedzieliśmy się jak dawniej obchodzono pierwszy i drugi dzień Wielkanocy. Już wiemy skąd wzięła się nazwa Śmigus-Dyngus.

Nauczyliśmy się również robić stroiki wielkanocne. Mogliśmy uruchomić swoją wyobraźnię i rozwijać talent artystyczny. Te zajęcia dały nam wiele radości i satysfakcji, a zrobione przez nas stroiki ozdobiły stoły w naszych domach.

UWAGA !!! ZIELONA SZKOŁA – informacje na ten temat znajdziecie na stronie głównej.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

W czwartek 31.01.2008 odbyła się zabawa karnawałowa. Były wspaniałe tańce, prezentacja strojów i wspólne zabawy. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

WYCIECZKA DO BOJKOWA

Wczoraj, 06.02.2008 byliśmy na wycieczce.

Najpierw pojechaliśmy do “Wiejskiej Chaty”, gdzie odbyły się zajęcia na temat garncarstwa. Jedliśmy pyszne pączki własnej roboty i piliśmy herbatkę. Potem próbowaliśmy swoich sił w rzemiośle garncarskim – robiliśmy miseczki z gliny. Następnie zakupiliśmy pamiątki i karmiliśmy zwierzątka.

Po wizycie w ” Wiejskiej chacie ” udaliśmy się do kopalni węgla im. ” Królowej Luizy” w Zabrzu. Tam zapoznaliśmy się z pracą górników dawniej i dziś.

Wróciliśmy do domu z głową pełną przeżyć. To była udana wycieczka.