Miłe początki roku szkolnego w Zespole Szkół w Solarni

Nowy rok szkolny 2016/2017 zainaugurowało pasowanie na uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Po wakacyjnej przerwie, pełni sił i nowych pomysłów uczniowie weszli szybkim krokiem w rytm nauki oraz wydarzeń towarzyszących życiu szkoły.

Uczniowie z zapałem do języków obcych już we wrześniu mieli okazję wystartować w Kędzierzynie Koźlu w Powiatowym Festiwalu Piosenki Angielskiej You Can Sing. Uczennice naszej szkoły Milena Sokołowska i Martyna Pendzich zajęły III miejsce, a Aleksandra Tarnawska i Michalina Sitkowska zdobyły wyróżnienie, natomiast nasi gimnazjaliści Michał Ogórek, Patryk Pawłowski i Dawid Skrobek wystąpili poza konkursem wzbudzając swoim występem sporo entuzjazmu. Uczniów przygotowała Pani Magdalena Czerwińska.

Ciekawą rekonstrukcję wydarzeń historycznych zaprezentowali swoim szkolnym koleżankom i kolegom uczniowie klasy III Gimnazjum, przedstawiając walki rycerskie oraz opowiadając o życiu i zwyczajach walecznych Wikingów, a także zwykłych mieszkańców Skandynawii.

Młodzi sportowcy naszej szkoły wystartowali w V Memoriale Haliny Brylant i Jewhena Torochtija, zajmując medalowe miejsca w kilku kategoriach wiekowych.

25 września uczniowie Zespołu Szkół wraz z wychowawcami wzięli udział w Parafialnych Dożynkach w Dziergowicach w kościele pod wezwaniem św Anny.

Biorąc tradycyjnie udział w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, patrol egzaminacyjny z Zespołu Szkół w Solarni, nadzorowany przez Panią Lidię Lis, egzaminował nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także m.in. Wójta, Zastępcę Wójta, pracowników Urzędu Gminy w Bierawie, oraz mieszkańców Gminy. Wszyscy pytani w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia zdali celująco i otrzymali tytuł eksperta.

30 września obchodziliśmy szkolny Oktoberfest, zorganizowany przez Radę Rodziców. Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły, pod okiem swoich wychowawców, mieli okazję zaprezentować bardzo licznie zgromadzonym rodzicom i gościom swoje niezwykłe talenty: taneczne, wokalne, recytatorskie i kabaretowe. Na festynie obowiązywały tradycyjne kolorowe bawarskie stroje, dobry humor i zabawa do późnych godzin wieczornych.

18 października uczniowie Szkoły Podstawowej: Kerstin Golla i Julia Szukalska oraz uczniowie Gimnazjum: Olivia Zembok, Zuzanna Kornas, Lukas Zembok i Paweł Larysz brali udział w VII Wielkim Wojewódzkim Dyktandzie Języka Niemieckiego organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Kerstin Golla, wraz z Panią Dorotą Buczek, odebrała na uroczystej gali w Walcach nagrodę oraz gratulacje za zajęcie III miejsca. W WDJN wzięło udział 190 uczniów, w tym 64 z 21 szkół podstawowych.

Dziewiąty już raz w Domu Kultury w Dziergowicach odbył się konkurs recytatorski Jesienne bajanie Mistrza Brzechwy. Walkę o Grand Prix rozpoczęli uczniowie między innymi z gmin: Nędza, Kuźnia Raciborska oraz Bierawa. W tym roku klasy IV – VI Zespołu Szkół reprezentowała uczennica klasy VI – Estera Wieczorek, a Gimnazjum uczennica klasy II – Daria Morawietz. Miło nam poinformować, iż Daria Morawietz, recytatorka Traktorzystki, zdobyła GRAND PRIX – najwyższą nagrodę Jesiennego bajania. Uczniów przygotowali Pani Helena Melcz oraz Pan Marek Marcol.

W III turnieju Miejskiej Szkolnej Ligi Szachowej w Kędzierzynie Koźlu w tym roku było wyjątkowo ciężko. Po wyczerpującej walce Blanka Ocipinska zajęła IV miejsce w kategorii dziewcząt szkół podstawowych. Cała drużyna także uplasowała się na IV miejscu. W kategorii gimnazjów i szkół średnich nasza uczennica klasy III Magdalena Kozubska stanęła na podium i zajęła III miejsce, natomiast Piotr Przybyła z II klasy zajął IV miejsce.

To nie wszystkie wydarzenia z życia szkoły. Były także: noc gier, noc filmowa, liczne koncerty chóru i zespołu Solaris, dzień języków obcych, występy z okazji Dnia św. Marcina oraz wiele innych pomysłów na rozwijanie pasji i zainteresowań.
Zachęcamy wszystkich Czytelników Głosu Bierawy do śledzenia ciekawych wydarzeń z życia naszej szkoły na Facebooku www.facebook.com/zsdsolarnia.

mgr Violetta Klimanek